Strona główna / Aktualności

„Majówka u Orkana”

 

Dnia 30.05.2015 r. pod domem Władysława Orkana w Porębie Wielkiej odbyła się 14 już majówka. Jak co roku imprezę rozpoczęto od odśpiewania Nabożeństwa majowego przy kapliczce matki Orkana. Tradycyjnie prowadził je kapelan Gorczańskiego Oddziału związku Podhalan im. Wł. Orkana w gminie Niedźwiedź – ksiądz kanonik Władysław Ulmaniec. Po uwielbieniu Boga rozpoczęła się część artystyczna imprezy, którą poprzedziło powitanie zaproszonych gości. Swoją obecnością i krótkimi przemówieniami zaszczycili nas:kapelan oddziału, Senator Stanisław Hodorowicz, poseł na sejm RP Wiesław Janczyk, dr hab. Anna Mlekodaj (PPWSZ w Nowym Targu), przedstawiciele Rady Powiatu limanowskiego, przedstawiciele Zarządu głównego Związku Podhalan w Polsce, a także wielu innych znakomitych gości.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Występy na scenie rozpoczął zespół koła gospodyń wiejskich z Frywałdu – „Frywałdzianki”. Przepiękne stroje oraz radosny śpiew to wizytówka zaproszonego zespołu. Zaraz po ich występie i gromkich brawach na scenie pojawili się „Gorcanie” i „Turbacyki-Gorce”, których instruktorem jest Pan Jakub Rusiecki. Wspólny występ składał się ze śpiewu i tańca przy akompaniamencie wspaniałej muzyki. Nie gorzej zaprezentowali się też „Mali Porymbianie” pod opieką Pana Bronisława Kaczora. Obydwa występy bardzo spodobały się publiczności i zaproszonym gościom. Po dzieciach i młodzieży zaprezentowali się też dorośli z zespołu „Porębiański Ród”. Spora część pań, które wystąpiły na scenie przygotowywała dania regionalne na poczęstunek. Trudno jednak ocenić co wyszło lepiej. Zarówno występ jak i serwowane dania były godne uznania. Po występie dorosłych scenę przejęli „Porymbiany”, którzy mimo trzyosobowego składu i bardzo krótkiego stażu zaprezentowali się publiczności na wysokim poziomie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Część artystyczną otwierali i zamykali goście z Frywałdu. Na zakończenie, mimo że śpiew ze sceny był cudny – widownia praktycznie opustoszała. Powodem tego były ciemne chmury pędzące od strony Niedźwiedzia i porywisty wiatr, który zerwał się bardzo gwałtownie. Widzowie postanowili opuścić imprezę, a wytrwalsi przenieśli się do stodoły gdzie przy pysznościach przygotowanych przez członkinie Związku Podhalan, a także śpiewie i muzyce Porębiańskiego rodu i Frywałdzianek biesiadowano do późnego wieczora. W tym dniu dom Orkana stał otworem dla zwiedzających, a wstęp był darmowy. Dzięki temu wielu mieszkańców i gości odwiedziło dom pisarza. Ostatecznie pogoda tylko postraszyła i do końca imprezy na przybyłych nie spadła ani kropla deszczu.
Dziękujemy wszystkim za przybycie, zespołom za muzykę śpiew i taniec, a członkiniom Związku Podhalanza wspaniałe potrawy regionalne, których wszyscy uczestnicy majówki mogli spróbować.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Utworzony:2015-06-02 08:15:26
Autor:


 

IAP Portal - (C)opyright by Interaktywna Polska